Aktuálne: Rušia vysviacky žien, Zjavenie Kráľovnej pomoci, Proti imigrantom, správy, Spory o zjavenie na Filipínach, A. Selecký – rozhovor pre Svedectvo,  KINIO:  Sv. Anton Paduánsky

 

Lotyšsko: Luteránska cirkev ruší vysviacku žien

Riga, 7.6.2016 (kath.net/idea) 019 217 – Evanjelická luteránska cirkev Lotyšska oficiálne zrušila vysviacku žien.  Rozhodla o tom synoda 3. júna v Rige. Až 201 z 282 synodálnych otcov sa vyslovilo za zmenu stanov a za pripustenie ku kňazskému úradu už iba mužov.

Prezident Medzinárodnej konferencie spoločenstiev vyznania, pastor Ulrich Rüß z Hamburgu, toto rozhodnutie pre evanjelickú agentúru „idea“ privítal. Synoda sa nechala vedome viesť Svätým písmom a odolala „nesmiernemu tlaku ducha doby a ideológie gender“, ako povedal.

Predstavitelia iných luteránskych cirkví, ako Luteránska cirkev severného Nemecka, sa pokúšali ovplyvniť výsledok volieb výpoveďou, že vysviacka žien je „nevyhnutnou súčasťou reformátorskej cirkvi“. To podľa Rüßa nie je pravda, keďže vysviacka žien nemá v luteránskej cirkvi úroveň vyznania. Medzinárodná konferencia spoločenstiev vyznania a Konferencia spoločenstiev vyznania v Nemecku teraz očakávajú rešpektovanie a úctu k rozhodnutiu synody, ako povedal Rüß.

So starosťou sleduje, že v luteránskych cirkvách v Nemecku mladých teológov už neprijímajú do služby na farách, ak sa z výhrady vo svedomí vyjadria kriticky k vysviacke žien. Vo „vnútro-luteránskom ekumenizme“ musí však byť miesto aj pre nich, ako zdôrazňuje. -zg-

Zjavenie Kráľovnej pomoci, 5. júna 2016

Bratislavu čaká veľká protestná akcia proti imigrantom a Bruselu

Bratislava 11. júna 2016 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)

Presne o dva týždne v sobotu 25. 6. 2016 o 15:00 hod. pred hlavnou železničnou stanicou v Bratislave sa uskutoční celonárodný protest proti nezmyselnej politike Bruselu v migračnej kríze

Na snímke účastníci protestu proti islamizácii Európy na Námestí SNP v Bratislave
Ilustračné foto
 Na Facebooku je udalosť “Stop likvidácii Európy, spoločne za Slovensko, proti diktátu Bruselu” prezentovaná organizátormi takto:

” Slovenský národ je v obrovskom nebezpečenstve! Drzosť a primitivizmus bruselských eurobyrokratov nadobúda obludné rozmery! Európska komisia plánuje v súvislosti s imigračnou krízou pokutovať členské štáty EÚ až do výšky 250 000 eur za každého neprijatého utečenca. Opätovne sa ukazuje, že bruselskí hlupáci žijúci mimo reality môžu už čoskoro spôsobiť sociálny a ekonomický kolaps pôvodnej európskej civilizácie. Pokiaľ odmietate diktát Bruselu a nelogické sociálne experimenty EÚ, ktoré ohrozujú budúcnosť slovenského národa, tak príďte opätovne v sobotu 25. júna 2016 do Bratislavy. Podporte ďalší celonárodný protest národných a protisystémových síl pod názvom „Stop likvidácii Európy, spoločne za Slovensko proti diktátu Bruselu„ ktorý nadväzuje na takmer 10-tisícový protest v Bratislave. Stretneme sa ako obvykle o 15:00 hod. pred hlavnou železničnou stanicou.

Organizátori protestu sú zoskupením nespokojných ľudí, ktorí aj keď nemajú jednotné politické názory, spája ich úsilie chrániť budúcnosť a prosperitu európskej civilizácie.

Odchod Británie z Európskej Únie  – dôvody                                    https://dotsub.com/view/8724474e-92e3-4322-ba4b-e3a2b497a34f?utm_source=player&utm_medium=embed

Kliknite dolu na “české titulky”

Rusko: Cirkvi za ukončenie financovania potratov

Rusko, 6.6.2016 (RV) 019 216 – Ruská medzináboženská rada vyzýva vládu, aby skoncovala s financovaním potratov. Ako uviedla agentúra Interfax, medzi jej zástupcami rastie znepokojenie nad veľmi rozšíreným fenoménom v krajine. Rusko, ako sa ďalej uvádza v správe, sa nachádza medzi krajinami, ktoré vykonávajú najvyšší počet umelo ukončených tehotenstiev. Podľa oficiálnych údajov ide až o milión potratov ročne. Niektorí odborníci tvrdia, že čísla sú v skutočnosti ešte vyššie.

Rada, ktorú tvoria náboženskí lídri Pravoslávnej cirkvi, islamu, judaizmu a budhizmu, pripomína, že „ľudský život sa začína od momentu počatia“. Toto presvedčenie vychádza, podľa ich slov, nielen z jednotlivých náboženských tradícii, ale potvrdzujú to aj výsledky súčasnej vedy. „Tí, ktorí popierajú život od zárodku, idú proti Bohu, svedomiu a morálnym zákonom,“ vysvetľujú ďalej zástupcovia Ruskej medzináboženskej rady. Z tohto dôvodu žiadajú, aby štát zastavil financovanie potratov. Zdôrazňujú, že je naopak potrebné pomáhať ženám, ktoré sa rozhodnú ponechať si dieťa. -ej-  

 

Filipíny: Diskusia o mariánskych zjaveniach

37d78e02aa44d959e704d05a64523777Lipa, 10.6.2016 (kath.net/jg) Ramon Arguelles, arcibiskup z filipínskej Lipy, napriek rozhodnutiu Kongregácie pre náuku viery naďalej verí v mariánske zjavenia z r. 1948. V tejto veci nemal priamy kontakt s prefektom kongregácie kardinálom Gerhardom L. Müllerom a zvažuje, že sa obráti priamo na pápeža Františka, ako povedal pre portál Spirit Daily.

Arcibiskup Arguelles iba v septembri 2015 označil zjavenia ako „vierohodné“ a odporúčal uctievanie „Panny Márie, Sprostredkovateľky všetkých milostí“ v Karmeli v Lipe. Kongregácia toto rozhodnutie pred niekoľkými dňami zrušila. Vyšetrovacia komisia Lipianskej arcidiecézy v r. 1951 rozhodla, že zjavenia nie sú pravé. To kongregácia potvrdila.

28dvojV rozhovore pre Spirit Daily arcibiskup Arguelles poukázal na niektoré nezrovnalosti pri vyšetrovaní. Komisia bola zriadená na príkaz vtedajšieho pápežského nuncia v Manile, ktorý pravosť zjavení od počiatku odmietal. Komisia sa s novickou Karmelitánskej rehole (vizionárkou Teresitou-na obr.)ani len neporozprávala. Neskôr sa tvrdilo, že denníky novicky a ďalší materiál zničili protivníci zjavení, ako napísal Spirit Daily.

Arcibiskup Arguelles je však ochotný rozhodnutie kongregácie prijať, aj keď osobne je o pravosti zjavení presvedčený, ako povedal. Je tiež presvedčený, že pápež František o záležitosti nič nevie. Rozhodnutie Kongregácie pre náuku viery úplne odporuje tomu, čo si František myslí, hovorí arcibiskup. Preto zvažuje, že sa obráti priamo na Svätého Otca.

Zjavenie v Lipe na Filipínach

http://2014.magnificat.sk/zjavenie-v-lipe-filipiny-biskupi-podpisali-posudok-pod-hrozbou-exkomunikacie/

„Pochod pre Ježiša“ 18. júna vo Viedni

Viedeň, 6.6.2016 (KAP) 019 214 – Najmenej 12 000 kresťanov sa v sobotu, 18. júna, očakáva na „Pochod pre Ježiša“ vo Viedni. Podujatie organizované rôznymi cirkvami má byť pestré a radostné priznanie sa ku kresťanskej viere, ako zaznelo na tlačovke.

Pochod je znamením toho, že kresťania chcú prevziať zodpovednosť za spoločnosť, ako povedal viedenský katolícky diakon Johannes Fichtenbauer. „Stojíme za svojimi kresťanskými hodnotami a neváhame sa k tomu verejne priznať,“ súhlasil s ním pastor Gerhard Kisslinger zo slobodnej cirkvi.

Pochod sa začne o 12.00 hod. na viedenskom námestí Heldenplatz a povedie asi do 15.00 okolo Ringu a vráti s na Heldenplatz. Tam sa začne program „Fest pre Ježiša“ – s hudbou, modlitbami, detským programom a rôznymi vyhláseniami. Pozvanie prijal o. i. viedenský kardinál Christoph Schönborn aj minister zahraničných vecí Sebastian Kurz. Zúčastnia sa aj zástupcovia pravoslávnej cirkvi. Evanjelický biskup Michael Bünker pošle pozdrav cez video. Prehovorí aj pastor Edwin Jung, predseda „Slobodných cirkví v Rakúsku“. Program potrvá asi do 20. hod.

Podujatie nie je iba nadkonfesionálne, ale aj multikultúrne, ako zdôraznil pastor Kisslinger: „Ľudia mnohých národností, farieb pleti a jazykov chcú vyjadriť svoju vieru v Ježiša. V kresťanstve sa skrýva nesmierna integračná sila.“

Evanjelická farárka Alexandra Battenbergová chápe pochod ako pozvanie mnohým ľuďom odvážiť sa k novému pohľadu na Ježiša: „Chceme ukázať, aká radostná a pestrá môže byť viera v Ježiša.“

Kresťania sa spoločne zasadzujú za kultúru milosrdenstva a lásky k blížnemu „ku všetkým, ktorí sú v núdzi a potrebujú ochranu,“ zdôraznil biskup Bünker v pozvánke.   –zg-

Anton Selecký:  Podcenili sme médiá 

Interview pre časopis politických väzňov Svedectvo

http://www.pv-zpko.sk/wp-content/uploads/SVEDECTVO-6-2016.pdf

Vážení priatelia dobrého slova

PriestorNet je internetový priestor závislý od etiky.

Tvoríme ho ako najlepšie vieme, v súlade so svojím presvedčením.

Tipy na čítanie:

Umieranie nášho sveta

Epištola o Diablových elixíroch

Dôverujem Svätému Duchu v Cirkvi

S pozdravom a želaním všetkého dobrého – JM

Dočítania v PriestorNete!

priestornet.com 

KINO: Sv. Anton Paduánsky

odporúč priateľom
  • gplus
  • pinterest